A vízteres kandalló működése
A fűtés vízteres kandallóval egyre inkább terjed Magyarországon. A vízteres kandalló ötvözi a kandalló és a kazán tulajdonságait. A kandalló melegít egy hagyományos kandalló módján is, plusz a központi fűtési rendszerre csatlakoztatva elláthatja az egész házat is a fűtéshez szükséges meleg vízzel, illetve segítheti a fűtőkazán munkáját.
A kandalló vízterének köszönhető, hogy az előállított hőmennyiséget a fűtési rendszerben keringő víz melegítésére is felhasználhatja. A vízteres kandallóban egy hőcserélő található, amelyben a fa vagy a pellet elégetése meleg vizet állít elő a kandalló vízterében, a felmelegített vizet csővezetéken keresztül szállítjuk a fűtési rendszer radiátoraihoz, illetve padlófűtéséhez. Ha csak padlófűtésünk van, akkor ehhez nem ajánljuk vízteres kandalló alkalmazását. Az előállított meleg víz akár használati melegvízként is használható, azaz felhasználhatjuk tisztálkodáshoz vagy mosogatáshoz is.
A vízteres kandalló előnyei:
- nem csak ott képes meleget szolgáltatni, ahol a kandalló van, hanem csöveken keresztül azt onnan elszállítva más helyiségeket is fűthetünk vele
- további előny, hogy olyan helyeken is gondoskodhatunk központi fűtésről, ahol nincs kiépített gázvezeték rendszer
- a vízteres kandallót kiegészítve puffertartállyal a meleg vizet tárolhatjuk is, és hosszabb idő alatt is fel lehet használni
- a vízteres kandallót kiegészíthetjük napkollektoros fűtéssel, ami szintén környezetbarát megoldás, és növelheti a meglévő rendszer hatékony működését
Vízteres kandalló bekötése radiátorra
Kandalló radiátorral csatlakoztatásához többnyire az alábbi alkatrészekre, rendszerelemekre van szükség:
- szivattyúk
- tágulási tartály
- hőcserélő
- vezérlő elemek, termosztát
- biztonsági szelep
- erősen ajánlott megfelelő méretű puffertartály használata
A kandalló működéséhez természetesen szükség van megfelelően méretezett kéményre is.
Nyílt és zárt fűtési rendszerek
A nyitott és zárt rendszerű vízteres kandalló rendszerek között alapvető különbség, hogy a nyitott rendszerű hálózatok nincsenek nyomás alatt, a rendszer legfelső pontján nyitott tágulási tartály található. Ezzel ellentétben a zárt rendszerek nyomás alatt vannak, az elosztóhálózat zárt tágulási tartállyal van felszerelve.
Vízteres kandalló radiátorral
A fűtési rendszer tervezéséhez szükség van arra, hogy kiszámítsuk a fűtendő családi ház vagy lakás hőszükségletét. Ez a kiinduló érték határozza meg a vízteres kandalló névleges teljesítményét. Gyakorlott szakember becsléssel jó közelítéssel meg tudja határozni a hőszükségletet, a jobb eredmény érdekében hőtechnikai számításokat is lehet végezni.
A vízteres kandallóban a fűtővizet keringtetni kell, ugyanis ha a víz felforr a kandallóbetétben, akkor kárt okozhat a készülékben. Áramszünet esetére ezért ajánlott esetleg olyan szünetmentes tápegység rendszerbe építése, amely áramszünet esetén megvédi a kandallót a károsodástól.
Ha nincs a rendszerben szünetmentes tápegység, vagy akár szivattyú meghibásodás esetére a kandallóhoz kioldó szelepet szerelünk, ez biztosítja a meleg víz csatornahálózatba továbbítását, és a helyére hideg víz áramlik, ami lehűti a kandallót.
Ugyancsak fontos biztonsági elem a tágulási tartály. A melegedő víz tágul, és tágulási tartály hiányában szétnyomhatná a rendszerben lévő hőleadókat, valamint a vezetékrendszert.
MCZ vízteres kandallóbetét
Az általunk forgalmazott és beépített MCZ kandallóbetét előnye, hogy az előremenő víz hőmérsékletet egy érzékelő figyeli és szabályozza.
Van olyan kandallóbetétünk, amely egy hagyományos fűtési rendszerhez hasonlóan mintegy 10 perc alatt képes felfűteni a radiátorokat.
Vízteres kandalló 5 radiátorral
Valamiért gyakrabban szokták keresni az 5 radiátorral összekapcsolt vízteres kandallót. Semmi akadálya, épületgépészeti szempontból felmérjük a fűtendő lakást, és meghatározzuk a rendszer ellátásához szükséges teljesítményű (kW) kandallóbetétet és a rendszer egyéb elemeit. A kalkuláció alapján néhány napon belül elküldjük árajánlatunkat.
A vízteres kandalló biztonságosan üzemeltethető, és kifejezetten ajánljuk azoknak, akiknél nincs még bekötve a földgáz, ennél ugyanis a vízteres kandalló olcsóbb megoldás lehet.
Ha meglévő kandallót kell vízteresre alakítani, az is megoldható: klasszikus kandalló és a központi fűtés utólag is összekapcsolható. A munka bontást igényel és elképzelhető, hogy a kandalló burkolatát is ki kell cserélni vagy át kell alakítani.
Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a kandallóban elégetett tüzelőanyag jó minőségű, lehetőleg száraz tüzelő legyen. Tűzifa esetén minél régebbi, alacsony nedvességtartalmú tölgy, bükk vagy gyertyán kifejezetten jó hatásfokú tüzelő. Ezen kívül még a pelletet javasoljuk.
Vízteres kandalló gyakori kérdések
Mit jelent a vízteres kandalló?
Vízteres kandalló bekötési rajza
Vízteres kandallóbetét beépítése hogyan történik?
Felső hőcserélős vízteres kandalló előnye
Keressen minket részletes tervhez az Ön lakásának paramétereit figyelembe véve!
Tisztelt Cím!Érdeklődnék egy 90 m2- es hosszú parasztház(3 szoba,konyha,fürdő) vízteres kandalló 5 fűtőtesttel,anyaggal,szerelési díjjal mennyibe kerülne.A falusi csok igénylése miatt kérném válaszukat.A ház Tolna megyében egy kis faluban található.Köszönettel: Németh Mónika
Szép napot. Érdeklődni szeretnék hogy egy vízteres kandalló és 4 radiátor építését mennyiért vállalják?
Tisztelt Cím!
Kondenzácios gázkazánnal ellatott zárt rendszerű központi fűteses házunkba szeretnenk a meglévő rendszerre köthető beépíthető vízteres kandallót.
10 kw- os elegendő a fűtesszerelő szerint. Erdeklődnek milyen kandallo lenne megfelelo es beépitest is vallalnak- e?
Tisztelt cim erdeklodnek hogy 70 nm ingatlanba ami valyog szeretnek viz teres futest ki alakitani erdeklodnek menyibe kerulne alap anyagokkal es be uzemelessel ? Koszonom a valaszukat
Kedves Tamás
Ettól sokkal több információra van szükség egy ajánlat elkészítéséhez.
Helyszín, meglévő kémény méret, eddigi fűtés, hány helyiség, fa v. pelletfűtés stb.
email címre
rá várjuk megkeresését