MCZ Ecodesign
2022-től csak „eco-kompatibilis” kályhák és kandallók az EU-ban
A pellet és a fa környezetbarát jellege vitathatatlan. Ezek a megújuló tüzelőanyagok lényegesen semleges hatással vannak a légkör CO2-kibocsátására , és 95%-kal kevesebb szén-dioxid-kibocsátást tesznek lehetővé egy hagyományos fosszilis tüzelőanyag, például gáz vagy dízel üzemanyag egyenértékű használatához képest, figyelembe véve a termesztéssel kapcsolatos kibocsátásokat is, magának az üzemanyagnak a feldolgozása és szállítása.
Másrészt azonban, ha technológiailag elavult készülékekben égetik el, befolyásolhatják a levegő minőségét , különösen a részecskekibocsátás és az el nem égett gázok tekintetében. Az elavult készülékek fokozatos cseréje legújabb generációs kályhákra , kandallókra és kazánokra drasztikusan csökkentené ezt a hatást.
Az Európai Unió ezért a biomassza hőtermelőkre is bevezeti a környezetbarát tervezési kritériumokat . A gyártók kötelesek betartani ezeket, és ezek az európai piacra dobott új biomassza-termékek jobb környezetvédelmi teljesítményét és összességében alacsonyabb károsanyag-kibocsátást eredményeznek a légkörbe.
A környezetbarát tervezési rendeletek az EU 28 tagállamában és minden EES (Európai Gazdasági Tér) országban a következő időpontokban lépnek hatályba:
- a biomassza kazánok esetében a környezetbarát tervezési követelmény 2020. január 1-jétől lép életbe (2015/1189 EU-rendelet);
- a háztartási biomassza-berendezésekre , azaz a tűzhelyekre, kandallókra és tűzhelyekre a környezetbarát tervezési követelmény 2022. január 1-jén lép életbe (2015/1185 EU-rendelet).
A környezetbarát tervezési rendeletek által lefedett témák
A környezetbarát tervezéssel kapcsolatos két uniós szabályozás meghatározza azokat a minimumkövetelményeket, amelyeknek a fűtési célra használt szilárd tüzelőanyaggal üzemelő termékeknek meg kell felelniük az EU piacra kerüléséhez.
Ezek a követelmények két szemponthoz kapcsolódnak, amelyek környezetvédelmi szempontból fontosak:
- energiahatékonyság ;
- részecskekibocsátás (PM), gáznemű szerves vegyületek (OGC), szén-monoxid (CO) és nitrogén-oxidok (NOx).
Az EU-rendeletek azonban nem csak az alapvető követelményeket határozzák meg. Mérési és számítási módszereket is meghatároznak , amelyeket európai szinten harmonizálni kell. Megbízhatónak, pontosnak, reprodukálhatónak kell lenniük, és fejlett és általánosan elismert mérési módszereken kell alapulniuk.
Az MCZ elkötelezettsége: az Ecodesign rendszerrel már kompatibilis termékek egész generációja
Ha a környezetbarát tervezési szabályzat 2022 előtt nem is lép életbe, az MCZ már több éve úgy döntött, hogy a tűzhelyek és kandallók kialakítását úgy alakítja át, hogy azok már megfeleljenek a tervezett paramétereknek.
Ez az oka annak, hogy a teljes kollekció, mind a pellet-, mind a faipari készülékekkel már most is meghaladja az ökodesign szabályozások által megszabott hatékonysági és károsanyag-kibocsátási minimumkövetelményeket .
Mit jelent ez a fogyasztók számára?
- Alacsonyabb fogyasztás
- Több megtakarítás
- A környezet tisztelete
- A levegő minőségének védelme